Bruto Mimarlık ”kompleks, renkli, kullanışlı ve canlı”


Kurucu mimarı Matej Kucina olan Bruto mimarlık şirketi 2004 yılında kurulmuştur. Daha öncesinde mimar Peter Walker (Martha Schwartz‘ın eşi -1979-2000-) ile Kaliforniya’da başka bir Slovenya peyzaj mimarlığı ofisi olan Scapelab‘de çalışmış. Diğer iki peyzaj mimarı ile çalışırken Kucina konut bahçelerinden kamusal parklara ve  su kenarı parkları gibi bir dizi etkileyici iş gerçekleştirmiş. Kucina’nın öngördüğü ve ya betimlediği peyzaj tasarımı ”kompleks, renkli, kullanışlı ve canlı”, bunu dile getiren Kucina aynı zamanda ”işlevselliği nasıl göründüğünden çok daha önemlidir” demiştir.

Bruto Mimarlık hakkında detaylı bilgi için, 3 projesini örnek olarak ele almak istiyorum.

1) General Maister Hatıra Parkı

Ljubno ob Savinji içinde bulunan park, Kucina tarafından Slovenya’nın kuzey sınırının topoğrafyası baz alınarak tasarlanmış olup, 1918-1919 yıllarında Rudolf Maister ve askerlerinin Avusturya ile kuzey sınırında yaptığı savaşın anısınadır.

bruto mimarlık

bruto mimarlık

bruto mimarlık architecture

bruto park master plan

2) Cufar Meydanı

2003 yılında tasarlanan meydan, Slovenya’nın Jesenice şehrinde bulunmaktadır. Şehrin en önemli kamu alanı olup okul, sinema, tiyatro ve kütüphane gibi anahtar binalarla çevrelenmiştir. Tasarımın hedefi çok yönlü kullanılabilen toplanma alanı ve konserlerde mekan sağlayacak bir meydan yaratmak. Park bilgisayar kontrolü ile düşeyde su oyunlarını da barındırmaktadır.

Cufar Meydanı

Cufar Meydanı

Cufar Meydanı

Cufar square

Bruto mimarlık ‘ ın bir başka projesi ise:

3) Wellness Orhidelia

Olimia sağlık tesisi ve otel kompleksi tamamen toprak altında inşa edilmiştir, bu nedenle zemin seviyesinin alanının tamamı bir kentsel park olarak düzenlenmiştir. Bruto bu tasarımı ”basit ve fonksiyonel” olarak adlandırmıştır.

Wellness Orhidelia

TERMELUX Wellness Orhidelia Bruto mimarlık

Bruto mimarlık

TERMELUX Wellness Orhidelia

Simge Heper
About me

Mimar ve Peyzaj Mimarı, doğa sever , kedisi var, ilgi alanı daha güzel ve sürdürebilir bir dünya.

YOU MIGHT ALSO LIKE