Sarmısak ve sarmısak faydaları


Kimilerine göre sarmısak, doğrusu sarımsak; dünya kuzinelerinin vazgeçilmez bir parçası. Şubat ayında evde ekilebilecek en doğru tercihlerden olan sarımsak Alliacea familyasına dahil olan Allium cinsinden soğanlı çok yıllık bir bitkidir. Bir sarımsak dişini altında küçük bir delik olan saksıdaki toprağın 2.5 cm altına gömüp gerekli sulamayı yapıp 1-10 dereceyi sağlamamız yetiştirmemiz için yeterli olacaktır.25-100 cm boy atan sarımsak 26-36 hafta arasında hasat edilebilir; en güzel özelliği ise illa hasat zamanını beklememize gerek olmadan yaprakları taze soğan gibi hala yeşil ve suluyken tüketilebiliyor olması. (Salataya ve makarna soslarına da çok yakışır.)

sarmısak faydaları

Soğan, zambak ve pırasayla akraba olan sarımsak bilinenin aksine doğada yabani ortamda yetişmez, tarih boyunca bir kültür  bitkisi olduğu Asya’da yetişen Allium longicuspis türünden türetildiği düşünülmektedir. mutfakta bu kadar çok kullanılan sarımsağın kültür bitkisi olması beni şaşırtan bir diğer özelliğidir.

sarmısak faydaları

Taşköprü güzelimiz Germanyum ve Selenyum oranı yüksek toprağı sever; yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanında bulunan kokulu yağ (sarımsağa tad veren budur) bu topraklarda daha yoğun olur. Taşköprü ilçesinin toprağında yetişen sarımsakların güzelliği de bu yüzdendir ve 1 yıl süreyle soğuk hava deposuna ihtiyaç duyulmadan saklanılabilir. Burada yetiştirilenler aynı zamanda ilaç fabrikalarına antibiyotik imalatı için verilmektedir.

sarimsak-ile-resim-sanati

Sarmısak faydalari saymakla bitmez:

Sarımsağın yemeklere lezzet vermenin dışında vücudumuza bir çok faydası vardır. Kalp ve damar sağlığı, tansiyon, anti bakteriyel özelliği, sindirime ve mide gazına iyi gelmesi, vücuddaki fazla toksinin atılması, cilt yaralarına iyi gelmesi ve vücuda demir sağlaması bunlardan sadece bir kaçı. Amerikada yapılan çalışmalarda kanser hücrelerinin oluşumunun %30 unu engellemesine yardımcı olduğu sonucu düşünülürse sağlımıza etkisi tartışılamaz heralde.

Son olarak arkadaşım Didem’in kahvaltı sofrasından öğrendiğim pratik bir tarifle yazımı noktalamak istiyorum; siyah zeytinleri bir kaseye alıp içine kabuğu soyulmuş küçük küçük dilimlenmiş domatesleri atıyoruz, içine yarım limon suyunu sıkıyoruz,üstüne güzel halis bir zeytinyağını gönlümüzce gezdirip birde 1-2 diş sarımsağı rendeliyoruz ve  sıcak ekmeklerimizi bandıra bandıra bu lezzetin keyfini çıkarıyoruz.

Not: Kokmaktan korkmayın mantının keyfi sarımsaklı yoğurdunda. 🙂

 

Simge Heper
About me

Mimar ve Peyzaj Mimarı, doğa sever , kedisi var, ilgi alanı daha güzel ve sürdürebilir bir dünya.

YOU MIGHT ALSO LIKE