Charles Jencks Kim?


Geleceğin dış mekan tasarımcılarından biri olarak sayılan Charles Jencks, peyzaj mimarı kimliğinin yanı sıra; mimari eleştirmen, mimarlık tarihçisi, kültür teorisyeni ve Maggies Kanser Bakım Merkezinin kurucularından birisidir.

5989443243_5945f804fb_z

1939 doğumlu Amerikalı mimarlık kuramcısı Charles Jencks eğitimine Harvard Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde başlamış, 1965 yılında aynı üniversitenin tasarım lisans programını tamamlamış. Univeristy College London’da mimarlık tarihi doktorasını yapan Charles Jenks’in 1977 yılında yayımladığı ”Post Modern Mimarlığın Dili”, postmodernizm kuramının mimarlık içinde kullanılıp yaygınlaşmasında etkisi olmuştur.Charles Jencks Kim

 

İngiliz Peyzaj Mimarisinde önde gelen isimlerden biri olan Jencks aynı zamanda mobilya ve heykel tasarımı da yapmaktadır.

Charles Jencks Kim

Eğitim hayatım boyunca beni etkileyen peyzaj mimarlarından biri olan Charles Jencks’in projelerine kendi sayfası olan http://www.charlesjencks.com ‘den ulaşabilirsiniz. Ben ise bugün en sevdiğim projesi olan Cells of Life, Jupiter Artland‘dan bahsetmek istiyorum. Sekiz şekilleri ve birbirine bağlanan geçitleriyle 4 gölü çevreleyen çim terasları, heykellerle çevrelenmiş zarif su havuzlarını barındıran dünya dışı vizyon taşıyan proje, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’dadır.

charles-jencks kim

Kaynaklar:
http://www.charlesjencks.com/#!projects-jupiter-artland
Futurescapes, Tim Richardson
Simge Heper
About me

Mimar ve Peyzaj Mimarı, doğa sever , kedisi var, ilgi alanı daha güzel ve sürdürebilir bir dünya.

YOU MIGHT ALSO LIKE