HİPNOTİZE EDEN BİTKİ ÇARKIFELEK


Çarkıfelek, Blue Passion Flower, Le Flor de las cinco Llygas veya  Passiflora olarak adlandırılan 500 kadar türden oluşan asma ya da sarmaşık tipte bir bitki cinsi. Bende hipnotize etkisi yaratan Çarkıfelek bitkisi, 17. yüzyılda İspanyol keşişler tarafından Güney Amerika’da (Yeni İspanya) keşfedilmiş olup ilk olarak Giacomo Bosoi adlı bir rahip tarafından 1609 yılında Roma’da resmedilmiştir.

printvarit

Anavatanı Güney Amerika (Arjantin, Şili, Paraguay, Uruguay ve Brezilya) olan Çarkıfelek bitkisi, ülkemizde at arabası ya da değirmen çarkını andıran çiçeklerinden dolayı bu ismi almıştır (feleğin çarkı). Tohumdan veya çelikten çoğaltılması yapılan Passiflora türlerinin çoğu sıcak iklim bitkisidir ve genel olarak herdemyeşillerdir.

Passiflora RUS

Yenilebilir meyveleri olan türleri için tropikal bölgelerde ziraatı yapılırken, bitkinin yaprakları stres ve endişeyi azaltıcı etkisinden dolayı çay yapımında kullanılır. Passiflora’nın meyvesinin fazla tüketimi uyku ve halsizliğe sebebiyet verdiğinden günde 2 taneden fazla tüketilmemelidir. Yapraklarında da bulunan siyanid glukasit maddesinin toksik ve zararlı etkisi sebebiyle az tüketilmelidir. Özellikle hamilelerin, bebek emzirenlerin ve 6 yaşından küçük çocukların Çarkıfelek meyvesini hiç yememesi veya çayını içmemesi gerekir.

passion-flower-passiflora-corry-rooymans

passiflora-snow-queen-close-up

Kaynaklar:
http://www.passionflow.co.uk/about-us-myles-irvine.htm
http://www.crocus.co.uk/plants/_/passiflora-caerulea/classid.1697/
https://www.rhs.org.uk/Plants/12356/Passiflora-caerulea/Details

 

Simge Heper
About me

Mimar ve Peyzaj Mimarı, doğa sever , kedisi var, ilgi alanı daha güzel ve sürdürebilir bir dünya.

YOU MIGHT ALSO LIKE