Evinize 1 Kere Alıp, Ömür Boyu Yetiştirebileceğiniz Sebzeler


Evinize 1 Kere Alıp, Ömür boyu yetiştirebileceğiniz sebzeler var.

Hepimizin bildiği gibi bitki/ sebze / meyve bunların hepsi tohumdan yetişir. Fakat, bazı bitkilerin minik bir parçasından da üretim yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Saksı, su, toprak, biraz su ve evimizde arta kalan bazısebzeler: Evimizde organik/ taze sebze yetiştirmemiz için yeterli!

Evde arta kalan hangi sebzelerden tekrardan sebze yetiştirebiliriz?

Havuç, Sarmısak, Yeşil Soğan, Pırasa, Soğan, Kereviz Sapı, Fesleğen, Maydanoz, Biberiye bunlardan sadece birkaçı…

 

İşte Karşınızda Evinize 1 Kere Alıp, Ömür Boyu Yetiştirebileceğiniz Sebzeler:

1. Havucun Yeşilliği

 

Havucun yeşilliğini yetiştirmek istiyorsanız, evdeki havuçları kullanmadan önce havucun baş taraflarını keserken, biraz kalın keisn. Yaklaşık 2 parmak kalınlığında. Sonra onları 4-5 cm yüksekliğinde su dolu bir kaba koyunuz. Kabı ışık alan bir köşeye yada daha güzeli cam kenerana yerleştirin. Tek yapmanız gereken bu.

Carrot tops

Havuç Yeşilliği

2. Sarmısak Yeşilliği

Minik bir kaba biraz su ekleyip, sarmısakları içerisine yerleştirmeniz, sarmısak yeşilliği için yeterli olacaktır Kendi kendine büyüyecektir. Yeşillik kısım, daha az aromaya sahip olduğundan dolayı salatalarda, makarna sosunda kullanmak için ideal.

 Garlic Sprouts

3. Yeşil Soğan

Yetiştirmesi en kolay sebzelerden biri. Evinizdeki yeşil soğanı kullanmadan önce, kökünü keserken biraz kalın kesin. Yaklaşık 3 parmak kalınlığından ve sonra suya geri bırakın. Yeşil Soğanınız büyümeye devam edecek.

Ömür boyu yetiştirebileceğiniz sebzeler

Ömür boyu yetiştirebileceğiniz sebzeler

 

4. Pırasa

Yeşil Soğan ile tamamen aynı şekilde yetiştirilebilen bir sebze: Pırasa. Yeşil soğan için uygulanantüm adımları Pırasa için uygulayınız.

 

Ömür boyu yetiştirebileceğiniz sebzeler

Ömür boyu yetiştirebileceğiniz sebzeler

 

5. Soğan

Kuru soğanı yeşillendirerek yeşil kısımlarını yiyebilirsiniz. Tamamiyle batırmayacak şekilde soğanlarınızı toprağa ekiniz. Sulayınız ve kısa bir zaman sonra soğanların yeşerdiğini göreceksiniz.

Grow Onions Vertically On The Windowsill

5. Kereviz Sapı

Yemeklere çok güzel lezzet katan kereviz sapını da evde yetiştirmek çok kolay. Evde kullanmadığınız kerevizin yarısını ve alt tarafını, temizledikten sonra, su dolu bir kapta birkaç gün bekletiniz. Ardından toprağa ekiniz.

Celery

6. Fesleğen

You can grow new basil from basil cuttings

Fesleğen yetiştirmek çok kolay. Fesleğeni saplarından koparıp, suyun içine koyunuz, köklenmeye başlayınca toprağa ekiniz. Dikkat etmeniz gereken konu, fesleğeni suya koyduğunuz zaman kabın suyunu hergün değiştirmek.

7. Maydanoz

Cilantro

Maydonoz yetiştirmek için yapmanız gerekn tek şey, maydonozu sapları ile beraber derin bir kavanoza/ bardağa koymak. Maydanozlar büyüyüp güçlendiği zaman toprağa ekebilirsiniz.

8. Biberiye

Son zamanlarda kullanılan, en popüler yeşillik olan biberiyeyi de evde büyütebilirsiniz. Dallarından 3 parmak uzunluğunda koparınız ve  su dolu bir bardağa alınız.

Kısa bir süre sonra güçlenecek o zaman toprağa ekebilirsiniz.

Bir bakmışsınız sizin de her yemeğe kullandığınız bir aroma haline gelmiş.

Rosemary

Kaynak

Görüşmek üzere

 

 

 

Zehra Simay Serdaroglu
About me

Yazar, Boğaziçi yalıları üzerine çalışmalar yapan bir akademisyen Mimar. İlgi alanları, peyzaj mimarlığı, mimari psikoloji,

YOU MIGHT ALSO LIKE