Sivrisinekleri kovan bitkiler


Nisan ayı geldi, hatta bitiyor. Havalar ısınıyor ve yakında sevgili dostlarımız ortaya çıkacak. Bizleri ısırıp kaşındıracak. Evet Sirvisineklerden bahsediyorum.

Sivrisineklerden kurtulmanın birçok yolu var elbet. Ancak doğal olanı varken, neden kimyasallar ile sağlığımızı tehdit edelim. Çözüm çok basit. Sivrisinekleri uzaklaştıran bitkiler…

Sivrisinekleri kovan bitkiler

Lemongrass:

Lemongrass2Daha önce duymuş muydunuz bu bitkiyi? Lemongrass, kolayca büyüyen, çok güzel kokan bir çim.

Sivrisinek ilaçlarının içinde büyük miktarda bu bitki bulunur. Çok keskin bir kokuya sahip olduğundan, sivrisinekleri ve diğer minik böcekleri kendinden uzaklaştırıyor. Onlar uzaklaşırken, bize de mis gibi kokacaktır.

Ayrıca bu bitkiyi yetiştirmek gerçekten çok kolay. Bu yaz evinizde siz de deneyebilirsiniz.

photocredit

 

 

Lemon Balm, Limon Otu:
Melissa officinalis

Sivrisinek kovmada bir başka etkili bitki ise: Limon otu.

Orta Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetişen bir nane türüdür. Arı bitkisi olarak da bilinen bu bitkiyi yetiştirmek çok ama çok kolaydır. Gölgede bile büyüyebilir. Çok hızlı ve sağlıklı büyür.

Sivrisinekler Limonotunun kokusundan kaçacaktır.

Bonus: Bu bitkinin yapraklarını kurutup, bitki çayı yapabilirsiniz.

photocredit

Marigolds:

Güzel renkli, hoş görünümlü bu bitki türü de sivrisinekleri kovmakta çok etkin. Marigold bitkisi içerisinde Pyrethrum bulunduğu içini, sivrisinekler dahil olmak üzere birçok uçan böcek bu bitkilerden uzak durmaktadır.

Bitkinin renkleri çok canlı ve güzel olduğundan bahçenize canlılık verecektir. Sivrisineklere ise kötü koktuğu için, onları uzak tutacaktır. Bu Bitkiyi bahçenizin sınırlarına dikebilirsiniz. Sivrisinekler bahçe duvarından içeri bile girmeyeceklerdir.

Bonus: Domates ektiyseniz ve böceklerden kurtulmak istiyorsanız, bu bitkiyi domateslerinizin yanına dikebilirsiniz. Hemen kaçacaklardır. 

photocredit

 

Fesleğen:

11 Plants That Repel Mosquitoes

Ah kokusunu en sevdiğim bitki. Ne mutlu ki bu bitki de sivrisinekleri evimizden uzaklaştırmaya yarıyor. Mutfağınızın bir köşesinde çok kolay bir şekilde yetiştireceğiniz fesleğen, bir yandan yemeklerinizi şenlendirirken bir yandan da sivrisineklerle mücadele etmenize yardımcı olacaktır.

 

photocredit

 

 

Lavender

lavanta

Evinizde yetiştireceğiniz lavanta, siz onun muhteşem kokusu ve rengi ile büyülenirken, o ise bir yandan sizin için sivrisinekleri kovacaktır.

 

photocredit

 

 

 

 

Sarmısak

nocanvas_sarimsakAraştırmalar, sarmısak yemek ile sivrisiklerin uzaklaşmadığını göstermiştir. Ancak sarmısağı mekanda bulundurmak sivrisinekleri uzaklaştırmaktadır.

Ayrıca sarmısak sadece sivrisinek kovalayıcı değil, aynı zamanda sarmısağın sağlığımıza binlerce faydası vardır.

 

Biberiye

rosemary

Biberiye çok güzel çiçek açan, özellikle et ve balık yemeklerine çok güzel bir aroma katan bu bitkinin aynı zamanda sivrisinekleri koyduğunu biliyor muydunuz?

 

Evinizde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir bitki.

photocredit

 

 

 

 

 

Sivrisinekleri kovan bitkiler:  mesela: fesleğen, lavanta, biberiye gibi birçok bitki sivrisineği kovabildiğine göre, neden sivrisinek ilacı yerine doğal yolları denemiyoruz? Eminim bu yaz hepimiz çok rahat edeceğiz. Doğayı gündelik hayatımızın odak noktası yapmak çok kolay!

 

Görüşmek üzere

Zehra Simay Serdaroglu
About me

Yazar, Boğaziçi yalıları üzerine çalışmalar yapan bir akademisyen Mimar. İlgi alanları, peyzaj mimarlığı, mimari psikoloji,

YOU MIGHT ALSO LIKE